7 факторів успішної роботи команди

Євгенія Мороз
HR агенції

Автор статті: Євгенія Мороз, HR агенції

Успіх бізнесу великою мірою залежить від ефективної роботи команди. Якщо команда слабка, непрофесійна, безвідповідальна — жодні стратегії, правильно підібрані інструменти, системи планування та бюджети вам не допоможуть. 

Найчастіші проблеми, з якими стикаються компанії, — велика текучка, нерозуміння навіщо і чому співробітники роблять свою роботу, низький рівень комунікацій всередині команд.

З деякими з них компанія ADINDEX теж встигла зіткнутися. Ми будуємо та розвиваємося весь час, але команда та довіра – це те, що всередині нас є завжди. Але є і процеси, які ми впроваджуємо, щоб було ефективніше:

  • Удосконалюємо процес відбору персоналу. 
  • Працюємо над мотивацією. 
  • Реорганізували систему управління завданнями. 

Щось спрацювало, щось ні. За 10 років були різні випадки. 

І сьогодні готові поділитися порадами, як створити по-справжньому сильну та ефективну команду.

7 основних факторів, які роблять команду ефективною, а роботу результативною

Ефективна робота у команді можлива тоді, коли вона цілісна і дотримується певних принципів. Саме це базові поняття командної роботи роблять дії спільноти людей цінними. Розглянемо ці поняття.

  1. Загальні цілі

Мета має бути чітко сформульована і всім зрозуміла. Побудова успішної команди можлива, коли всі, хто бере участь у процесі, спільно формулюють цілі, розробляють шляхи їх досягнення, приймають завдання та погоджуються із розробленою стратегією. Усі завдання мають призвести до досягнення однієї спільної мети. Добре, коли загальні цілі зрозумілі всім учасникам процесу у якісному та кількісному вимірі. Загальна мета — основа роботи у команді. До цього розуміння учасники приходять разом. Тому крута команда не будується в один момент, а створюється у процесі злагодженої роботи.

  1. Розподіл ролей

Команда — це система, яка самотужки випускає готовий продукт чи проєкт. Правильний розподіл ролей важливий для якісного результату та спрощення процесу вирішення завдань. Ролі в команді розподіляються з урахуванням знань та ключових навичок, головне, щоб учасники команди доповнювали один одного за функціоналом, але при цьому були рівними між собою. Справжня команда сама планує роботу, розподіляє ролі та долає труднощі. Побудова успішної команди передбачає постійну взаємодію між собою. Кожен учасник знає, хто за що відповідає та яка зараз ситуація у колеги. За потреби партнери прийдуть на допомогу під час пікового навантаження. У колективі, де учасники не можуть розрахувати власні сили, геройствують та беруть непосильно багато завдань, процес зупиниться. У ефективної команди учасники вирішують проблеми разом у найкоротші терміни та рухаються далі.

В ADINDEX у всіх відділах є команди, кожну з яких очолює синьйор спеціаліст. Він розподіляє навантаження всередині команди відповідно до найсильніших якостей членів команди. При цьому вітається обговорення завдань, питань не лише всередині команди, а й взагалі у відділі.

  1. Спільне планування

Щоб створити успішну команду, необхідно надати можливість спільно розставляти пріоритети і розподіляти навантаження поступово. Для цього команда має синхронізуватись. Спільне планування – найкращий інструмент для синхронізації. У сильних командах усі процеси є прозорими. Для цього використовуються спільні зустрічі. Щоб такі зустрічі були ефективними, проводьте спільне планування на початку тижня, щоденні зустрічі та аналіз після закінчення періоду.

Коли співробітники розуміють загальну стратегію розвитку, вони стають відповідальними, розуміють цілі та завдання. Приходять із власними ідеями та з ентузіазмом вирішують завдання.

Наприклад, у нашій агенції #ADINDEX є щоденні Scrum-наради, на яких команди планують роботу на сьогоднішній день. Є зустрічі за підсумками місяця та кварталу. Такі зустрічі допомагають підбити підсумки минулого періоду, скоригувати дії команди на наступний етап, проаналізувати результати і те, як вони були досягнуті, ділитися досвідом та перемогами.

  1. Робота в команді

Сенс командної роботи в тому, що всі завдання мають вирішуватися колективно та злагоджено. Високоефективна команда – це команда, в якій учасники одне одного чують. Дуже важливо налаштувати внутрішню комунікацію та взаємодію, адже тільки тоді буде створено продуктивну роботу в команді, де кожен гравець команди робить внесок у спільну справу. Коли співробітник почувається комфортно серед колег і може вільно висловлювати свої ідеї, він може генерувати набагато більше варіантів та підходів до вирішення завдань. Співробітник не боїться бути незрозумілим чи не почутим, у нього відсутнє почуття страху. А створювати та креативити людина може лише у безпеці. При правильно побудованій роботі, людський фактор не вплине на кінцевий результат, навіть якщо хтось припуститься помилки.

В агенції #ADINDEX, окрім спільних обговорень стратегій просування, команди проводять дайджести — обговорення головних новин у галузі. Так фахівці розвивають навички роботи в команді і завжди залишаються в курсі нових тенденцій, інструментів та оновлень.

  1. Професійний ріст

Успішна команда — це організм, що постійно розвивається. Тільки команда, що росте в професійному плані, здатна якісно досягати цілей, покращувати результати і переходити на наступний рівень розвитку. Для цього в компанії має бути розроблена прозора система кар’єрного зростання співробітників. Її мета – підвищувати компетенції фахівців, збільшувати зону відповідальності, сприяти професійному розвитку. Зростання експертності та видимий прогрес кожного окремого співробітника дадуть стимул для якнайшвидшого досягнення своїх та загальних цілей усім учасникам команди.

Для цього в компанії ADINDEX розроблено вимоги – перелік навичок та список курсів для кожного відділу. Коли приходить новий співробітник, його керівник надає цей документ і людина вільна вчитися, вдосконалювати свої знання, підвищувати кваліфікацію чітко розуміючи, що саме вона повинна знати і вміти, щоб досягти наступного рівня у своїй спеціалізації.

  1. Довірчі відносини

Довіра — це основа роботи у команді, від неї залежить подальший успіх будь-якої командної роботи. Коли серед співробітників є довіра, вони можуть звернутися один до одного за порадою. Це скорочує витрати на виконання завдання. 

У командах із високим ступенем довіри помічається більша ефективність реалізації завдань, працівники легше переживають напружені ситуації, показують відданість колективу, менше конфліктують. 

Довірчі відносини у команді також сприяють прозорості процесів. Коли всі знають, чим зайнятий інший і готові прийти на допомогу.

  1. Загальні цінності

Кожна людина будує своє життя на певних цінностях. Люди обирають діяльність виходячи зі своїх поглядів і перебувають у спокої лише у разі, коли діють виходячи зі своїх цінностей. Тому для продуктивності співробітника важливо, щоб його робота відповідала його переконанням. А для успішної роботи в команді важливо, щоб усі учасники поділяли спільні цінності. 

Цінності агенції ADINDEX – повага, терпіння та саморозвиток.

Чому саме ці три якості ми вважаємо найважливішими для роботи у нашій команді?

Повага до себе та інших – це допомагає чути співрозмовника, але при цьому відстоювати свою точку зору.

Терпіння – щоб досягти високих результатів, розвиватися, стати справді крутим фахівцем і зробити сильний проєкт – потрібно пройти великий і тернистий шлях, наполегливо йти до мети і пройти вогонь, воду та мідні труби, як без них…
І Розвиток – ключ. Є ті, хто шукає спокою на основі того, чого вже досяг. Але ми завжди, весь час шукаємо варіанти як зробити краще того, що вже є. Це всередині нас і це допомагає нам йти вперед і досягати найвищих цілей та результатів.

Загальна діяльність команди помітно перевищує суму зусиль її поодиноких гравців і сприяє стрімкому наближенню до досягнення єдиної мети. Це називається ефектом синергії. Ключові навички та зусилля кількох людей підсилюють одне одного. Щоб досягти цього ефекту, необхідно правильно підібрати інструменти для побудови колективу, побудувати взаємодію та комунікацію. Тоді команда працює як єдиний злагоджений механізм, де кожен співробітник є його невід’ємною частиною. Це гарантія не тільки успішної роботи усієї команди, а й результатів проєкту.

Вам может быть интересно

Все посты